Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı
92 / 100

Çevre Danışmanı
Yetiştirme Programı

Sektörün ilk ve tek Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı ile kariyer yolculuğuna Artemis Arıtım ile başla!

Sektörde ilk ve tek düzenlenecek olan bu program; yeni mezun Çevre Mühendisleri’nin İşbaşı Eğitim Programı (İEP) dahilinde 2 aylık oryantasyon ve toplamda 3 aylık eğitim süreci sonrası tecrübe kazanmalarını ve programı başarı ile bitirenlerin Artemis Arıtım bünyesinde istihdamını amaçlamaktadır.

Çevre Danışmanı’nın temel bazı görev ve sorumluluklarından bahsedersek;

 • Gösterdiği faaliyet nedeniyle çevre kirliliğine neden olan ya da olabilecek tesislerin, Çevre Kanununa ve bu kanuna bağlı tüm mevzuatlara uygun şekilde çalışmasını sağlamak,
 • Çevre kirliliğine yol açabilecek konularda önlem alınmasını sağlamak, alınan önlemlerin etkili olarak uygulanabilirliğini kontrol etmek ,
 • Aylık ve yıllık periyotlarla tesis içi genel denetimi sağlamak şeklinde tanımlayabiliriz.

Çevre Danışmanlık pozisyonu ile ilgili tüm tanım ve kapsamı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın detaylı paylaşımına buradan ulaşabilirsiniz.

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’na, Çevre Mühendisliği bölümü mezunu ve iş tecrübesi bulunmayan adaylar başvurabilirler. Program süresince kişilerin günlük ücretleri, genel sağlık sigortaları, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İşkur tarafından karşılanacaktır. İşbaşı Eğitim Programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’na
başvurmak için kriterler neler?

 • Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümünden yeni mezun,
 • Çevre Danışmanlık alanında deneyim kazanmak isteyen,
 • Ehliyet sahibi ve aktif olarak araç kullanabilen,

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’nda
seni neler bekliyor?

 • Çevre Yönetim departmanında kariyer fırsatı,
 • Alanınla ilgili her süreci deneyimleme imkânı,
 • Takım çalışmaları halinde yeni projeler üretme fırsatı,

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı
boyunca senden neler bekliyoruz?

 • Deneyim elde edeceğin birimdeki iş akışlarını gözlemlemeni,
 • Sorumlu olduğun görevleri büyük bir enerjiyle yapmanı,
 • Sana verilen araştırma sunumlarını hazırlamanı ve sunmanı,

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’nın
başvuru süreci nasıl ilerliyor?

 • 14-24 Ocak 2021 – Başvurular alınır ve ön değerlendirme gerçekleştirilir.
 • 25-26 Ocak 2021 – Ön değerlendirmesi olumlu olan adaylara online genel yetenek sınavı iletilir.
 • 26-27 Ocak 2021 – Genel yetenek sınavında başarılı olan adaylar ile ön görüşme gerçekleştirilir.
 • 27-28 Ocak 2021 – Ön görüşme sürecinde de olumlu değerlendirilen adaylara kişilik ve yetkinlik envanterleri iletilir.
 • 28-29 Ocak 2021 – Tüm süreci olumlu değerlendirilen aday(lar) programa davet edilir.
 • Deneyim yolculuğu başlar!

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’nın
deneyim süreci nasıl ilerliyor?

 • Ocak – Başvuruların alınması, ön değerlendirmelerin gerçekleştirilmesi, test-envanterlerin tamamlanması ve uygun adayların programa davet edilmesini kapsar.
 • Şubat – Online olarak grup-bireysel çalışmaları, vaka analizlerini, sunum-raporlama çıktılarının değerlendirilerek bir sonraki etaba geçecek aday(lar)ın belirlenmesini kapsar.
 • Mart ve Nisan – Mesleki eğitimlerin detaylandırıldığı, firma ziyaret ve denetimlerinin yerinde gerçekleştirildiği, tüm sürecin baştan uca deneyimlendiği, buddylik sistemi ile güçlendirilmiş oryantasyon sürecini kapsar.
 • Mayıs – Tüm süreci başarılı olarak tamamlayan ve kariyer yolculuğuna Artemis Arıtım’da başlamak isteyen aday(lar)ımız ile karşılıklı anlaşılması durumunda sürecin devamını kapsar.

Artemis Arıtım’da deneyim yolculuğu ne demek?

 • Sektörün okulunda,
 • Çevik çalışma kültürü içerisinde,
 • Dinamik bir takımın parçası olarak,
 • Samimi bir ortamda tutkuyla çalışmak demektir.

Artemis Arıtım olarak biz kimiz?

1998 yılından günümüze arıtma tesisleri, su geri kazanım sistemleri ve birçok çevre teknolojileri konularında projelendirme ve uygulama hizmetleri veriyoruz. Uluslararası bilgi ve tecrübeye sahip başarılı projelere imza atan mühendislerimizle, güçlü referanslarımızla ve YTÜ Teknopark İkitelli Yerleşkesinde bulunan merkez ofisimizde faaliyetlerimizi tüm hızıyla sürdürmeye devam etmekteyiz.

Karbon ayak izini azaltma konusunda disiplinli bir program yürüterek WWF tarafından sektörün ilk “Green Office” sertifikasına sahip olduk. Yüksek güven kültürü kriterlerini sağlayarak Great Place to Work tarafından sektörün ilk ve tek En İyi İşveren unvanına aldık. KalDer üyeliğimiz ile “EFQM Mükemmellik Yolculuğumuzu” başlatarak sektörün ilk ve tek temsilcisi olduk. Suyun geri kazanımı konusundaki ar-ge çalışmalarımızda gösterdiğimiz gelişmeler sayesinde National Geographic Türkiye tarafından hazırlanan 25 Litre belgeselinde yer aldık. Çevre Mühendisi öğrencilerine yönelik Mentor-A; Çevre Mühendisi Gelişim Programı ile de ücretsiz ve gönüllü eğitimler düzenliyoruz ve yine sektörün en fazla Çevre Mühendisi istihdam eden firma unvanımızı da sürdürüyoruz.

Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’na Başvur

Sektörün ilk ve tek Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı ile kariyer yolculuğuna Artemis Arıtım ile başlamaya hazırsan başvurunu bekliyoruz.


*Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’nın ilk başvuru dönemi 14-24 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Programın tekrarı, organizasyon ihtiyacına göre tekrar edebilir. Bizleri blog ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

*Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı’nın Şubat ayı etabına dahil olan ve süreçleri eksiksiz tamamlayan tüm katılımcılara program sonunda katılım belgesi verilecektir.


Katılımcılarımızın Görüşleri

Mentor-A

Beyza Hoşgör – Yıldız Teknik Üniversitesi – Çok keyif aldığım, mesleğimle ilgili faydalı bilgiler edindiğim ve bana kendimi geliştirme imkanı sunan bir programdı.Dolu dolu geçen üç haftanın sonunda iyi ki diyorum ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Mentor-A

İrem Güvenç – İstanbul Üniversitesi – Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı, başvurumun kabul edilmesiyle beni şanslı hissettiren, ilk günden son güne kadar beni heyecanlandıran, keyifli ve verimli bir eğitim programıydı. Her ne kadar mevzuatı okumuş olsak da uygulamalar kısmı maalesef eksik kalıyor. Büyük bir özenle hazırlanan kapsamlı eğitim içeriği ve ödevler, çevre mevzuatı uygulamalarına yönelik büyük bir tecrübe kazanmamı sağladı. Öğrendiklerimin sahada bana yol göstereceğini, kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Sektörde ilkleri gerçekleştirerek adından söz ettiren, çevre mühendisliğinin değerini arttırdığına inandığım Artemis Arıtım’a; ilgisini ve güleryüzünü hiç eksik etmeyen, eğitim sürecinde büyük emeği geçen Hakan Bey’e; bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan, kariyer yolculuğumuza ışık tutan Ali Bey’e, Alev Hanım’a, Hürcan Bey’e ve bu programda emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.

Mentor-A

Hale Küçükmeriç – İÜ – Çevre Danışmanı Yetiştirme Programda emeği geçen herkese bize katkıları için çok teşekkür ederim. Mesleki olarak geliştiğimi düşündüğüm güzel bir süreçti.

Mentor-A

M. Aygül Karabacak – İstanbul Üniversitesi – Kariyer-A programında yer aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. İlk günden son güne kadar aynı ilgi ve heyecanla katıldığım bir program oldu. Nasıl geçtiğini anlamadığım bu sürecin dolu dolu ve bir o kadar da verimli geçmesinden dolayı çok mutluyum. Katkılarından dolayı sayın Hakan Maden ve tüm Artemis Arıtım ailesine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Seda Ş. – Çukurova Üniversitesi – 1 aylık dolu dolu geçen harika bir süreçti. Bu süreçte yer almak mesleki anlamda çok verimli bir başlangıçtı. Hakan Bey ve Ali Bey’e ayrıca Artemis ailesine bize bu fırsatı tanıdıkları için çok teşekkürler.

Sedanur Alpaslan – Sakarya Üniversitesi – Kariyer-A Çevre Danışmanı Yetiştirme Programı sayesinde, lisans eğitimimde öğrendiğim çoğu bilgiyi aslında nerelerde ve nasıl kullanmam gerektiğini öğrenmekle kalmadım, mesleğini Artemis Arıtım’da idame ettiren bir mühendis olup, bana atanan hayali firmamın başvurularını bile gerçekleştirdim 🙂 Kendimi çok şanslı ve deneyimli hissediyorum. Kısa zamanda büyük bir tecrübe edinirken, kendimi geliştirdim ve aslında öğrenirken büyüdüğümü hissettim. İleride kariyerimde nasıl bir yol izleyecek olursam olayım, bu bilgilerin ışığını her zaman göreceğimden eminim. Teşekkürler Artemis!

Mentor-A

Zeynep Özkarslı – Artemis Arıtım bünyesinde önemli mesleki bilgiler edindiğim, püf noktalarını öğrendiğim, tecrübe kazandığım bu programın içinde olmak benim için çok gurur vericiydi. Eğer Kariyer-A mezunuysanız hem kişisel hem de mesleki anlamda kazançlısınız demektir. Program sonunda kaybedenin olmadığı gibi sektöre bir adım önde giriş yapmamı sağlayan, artık bir parçası olduğuma inandığım Artemis ailesine sundukları imkanlar ve harcadıkları emekten ötürü çok teşekkür ederim.