89 / 100

MENTOR-A
Çevre Mühendisi Gelişim Programı

Sektörel bilgi, birikim ve deneyimimizi çevre mühendisi adayları ile paylaşabilmek, onların kişisel-mesleki gelişimlerini desteklemek ve kariyer yolculuklarına ışık olabilmek adına Mentor-A | Çevre Mühendisi Gelişim Programı tasarlamıştık.

12 Şubat’ta başladığımız ilk Gelişim Yolculuğu ’nu YTÜ Teknopark İkitelli Yerleşkesi’nde yer alan ofisimizde, Kişisel Gelecek Tasarımcısı Sn. Kamil KASACI ile gerçekleştirmiştik. Birlikte öğrenme ve gelişme temelli bu programımız ile, dikkate değer yeteneklere sahip olan ve kendisine yatırım yapmaya değer mühendis adaylarımızı profesyonel iş hayatına en iyi şekilde hazırlamayı hedefledik.

İlk programımız ve ilk seansımızdı. Türkiye’nin birçok farklı ilinden gelerek kendine yatırım yapmak adına fedakârlık gösteren birçok mühendis adayını en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık. İlk seansımıza ait hikayemizi okumak, izlemek ve ilk gün katılımcı görüşlerini okumak için Gelişim Yolculuğu blog yazımı inceleyebilirsiniz.


Mentor-A Gelişim Yolculuğu Hikayemiz


Pandemi Sürecinde Online Olarak Devam Ettik

Diğer program günlerimiz 16 Mart, 13 Nisan ve 11 Mayıs’tı. Fakat pandemi sebebiyle, 16 Mart’ta gerçekleştirmek istediğimiz 2. seansımızı ertelemek durumunda kaldık. Bütün dünyanın bu belirsizlik içindeki endişe anlarında bizler programımızı daha nasıl iyi hale getirebiliriz ve mühendis adaylarımıza nasıl daha faydalı olabiliriz üzerine odaklanarak çalıştık. Programımızı daha da geliştirerek eğitmen ve konuk kadromuzu güçlendirdik ve eğitim konularımızı artırarak tüm program akışını online üzerinden gerçekleştirdik.


Rakamlarla Mentor-A Programı

Online olarak sürdürmeye devam ettirdiğimiz gelişim programımızı;

 • 18 farklı üniversitede öğrenim gören
 • 40 Çevre Mühendisi adayı ile
 • 17 gün boyunca
 • 23 farklı konuda
 • 45 saati aşan toplam eğitimlerle
 • 1 danışman
 • 4 mentor
 • 6 konuk
 • 11 iç eğitmen ile tamamlamış olduk.

29 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz kapanış programımızda Genel Müdürümüz Sn. Emel ALİİPEK de bizlere eşlik ederek geleceğin mühendis adaylarına paylaşımlarda bulundular. Böylece dolu dolu geçen bir programı tamamlamış olduk.


Güçlü Bir Kadro İle Destek Olduk

MentorA

Destekleri ve paylaşımları için her birine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Mentor-A sürecini kendileriyle paylaştığımda, deneyimlerimizle biz de destek olmak isteriz diyen konuklarıma;

meslektaşlarımızın gelişimine bizler de her türlü destek olmak isteriz diyen iç eğitmenlerime;

seçilen menteelerimizin gelişimlerini yakından takip eden ve deneyim paylaşımlarıyla destekleyen mentorlarıma;

ve Artemis Arıtım olarak bu projeyi başından sonuna kadar destekleyen yöneticilerime;

 • Emel Aliipek – İç Mimar / Genel Müdür / Yönetim Kurulu Üyesi
 • Salih Aliipek – Çevre Mühendisi / Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ergin Erol – Çevre Yüksek Mühendisi / Yönetim Kurulu Üyesi

teşekkürlerimi tekrardan sunmak isterim.


Gelişim Yolculuğu Devam Edecek

Gönüllülük esaslı, ücretsiz ve dönemsel olarak düzenlemeye devam edeceğimiz bu programımız ile yine sektörümüzde bir ilki gerçekleştirerek, mühendis adaylarımızın gelişim yolculuklarına destek olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz.

Çevre Mühendisi Gelişim Programı; MENTOR-A ‘nın tüm detaylarına, kazanımlarına, diğer dönem başvuru bilgilerine ve başvuru şartlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Tüm Gelişmeler Sosyal Medya Hesaplarımızda

Tüm projelerimizi önce blog sayfamızda daha sonra sosyal medya hesaplarımızda duyuruyoruz. Blog sayfamıza abone olarak ve aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı takip ederek programımız hakkında yeni duyurulardan da anında haberdar olabilirsiniz.


Basında Mentor-A

Projemizden haberdar olan basın yayın kuruluşları da sürecimizi desteklemek adına paylaşımlarda bulunuyorlar. Bu tür ücretsiz ve gönüllü projelerin daha fazla duyulması için basın kuruluşları büyük önem arz ediyor. Yine gündemine taşıyan kurum kuruluşlar olması durumunda aşağıdaki listemizi revize ediyor olacağız.


Program Sonu Katılımcı Yorumları

Katılımcılarımızın ilk seansımız sonrası yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz. Programımızın en sonunda da kendilerinden programımız hakkında düşüncelerini istedik. 17 gün boyunca %90 devam ortalaması, bizlere programın amacına hizmet ettiğini gösterdiği gibi katılımcılarımızın programımız hakkındaki memnuniyetlerini samimi bir şekilde dile getirmeleri de bizleri ayrıca mutlu etti.Ahsen Havva Bayram – Hacettepe Üniversitesi Sizlerle tanışmadan önce çok heyecanlıydım, evet ama ilk günden sonra her geçen gün heyecanım daha da arttı. Bu süreç araya girince bu programında aksayacağını düşündüğümden biraz üzülmüştüm. Fakat Hakan Bey’in azmini hesaba katmamışım😁 Bu süreci yönetebilmem de en büyük katkı sizlerindir. Her gün sizlerden öğrendiklerimle daha da doldum, hatta bazılarını evdekilere de taşırdım.😅 Bizi her zaman azme, başarıya, doğruya, kaliteli olmaya yönlendirdiniz. Bize bu yolda önderlik edip, yolumuza ışık tuttunuz. Yolun henüz başındayız evet, fakat sizler sayesinde yolun nasıl olacağını ve nasıl davranmam gerektiğini öğrendim. Artık Artemis Arıtım ailesinin bir üyesi olduğuma göre, yolda da bu sorumlulukla yürüyeceğimi de belirtmek isterim. Benim için harika bir program oldu. Herkese, her şeye çok alıştım. Her güzel şeyin sonu olduğu gibi bu programında bir sonu oldu maalesef ki. Ama bunu değerli kılan da, bu tadı damağımızda bırakan da bu mutlu sondu. Hakan Bey, her konuda destekçi oldunuz, yol gösterdiniz. Saat, gün dinlemediniz ve çok emek verdiniz bizlere. Tüm bu emeklerin sorumluluğuyla davranacağım bundan böyle. Başta Emel Hanım, Ergin Bey ve Salih Bey olmak üzere Hakan Bey size ve tüm mentor’lerime çok teşekkür ederim. İyi ki sizler gibi, arkadaşlarım gibi güzel insanlar tanıdım!


Mentor-A

Aybüke Gümüş – Sakarya ÜniversitesiMentor-A benim her şeyden önce hayata bakışımı değiştirdi. Mesleğime iş yaşantısına olan endişelerime merhem oldu. Kendime yeni hedefler koyarak bu yolda daha güçlü, özgüvenli yürümeme destek oldu. Farklı bakış açılarını, farklı düşünceleri ve eleştirileri görerek bunların her birini kendi içimde düşünüp harmanlamamı sağladı. Hangi yöne daha yatkınım hangi bölümü tercih etmeliyim sorularıma cevap oldu ve gerçekten karar veremediğim bir konuydu. Ben öncelikle öncü olduğu için ve her koşulda yanımızda olduğu için Hakan MADEN ‘e daha sonra bizimle olan tüm eğitmenlere ve desteklerinden ötürü Artemis Arıtıma teşekkür ederim. Artemis ailesi olarak bizi ailenizden gördüğünüz için ayrıca çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız Artemis Ailesi 🙂


Ayşe Tuğba Akta – Namık Kemal Üniversitesi Programın kapsamını öğrendiğim andan itibaren büyük bir heyecan ile beklemiştim. İlk eğitim günümüz yüz yüze Artemis Arıtım’da gerçekleşirken bekleyişimin karşılığını fazlasıyla alacağımı anlamıştım. Pandemi süreci ile online devam etmek durumunda kalan Mentor-A Çevre Mühendisi Geliştirme Programı 17 gün boyunca dolu dolu ve en verimli şekilde devam etti. Mesleğime karşı olan bakış açım değişirken, ön yargılarımın kırıldığı noktalar oldu. Alanında etkili ve yetkin olan çevre mühendislerinden edindiğim deneyimlerin ve önerilerin yanı sıra kişisel gelişim ve kariyer planlaması konularında da birçok değerli uzmanla tanışma fırsatı elde ettim. 4. sınıf olarak bu programa katılıp mezun olacağım için çok mutluyum çünkü iş hayatına atılmadan önce eğitim hayatında eksik kalan bazı noktaları bu eğitim programı ile giderebildiğimi düşünüyorum. Meslektaş adayı arkadaşlarıma gelecek programları kaçırmamalarını tavsiye ederken, bu programın mutlaka içinde yer alınması gereken bir platform olduğunu belirtmek istiyorum. Tamamen gönüllülük esasına dayanarak, çevre mühendisleri ve piyasa için örnek bir oluşum meydana getiren Artemis Arıtım ailesine sonsuz teşekkürler.


Batuhan Avşar – Atatürk Üniversitesi – Öncelikle böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için Artemis ailesine sonsuz teşekkürler borçluyum. Mentor-A programının bize kattığı çok değerli yatırımlarının meyvesini şu an olsun ileride olsun alacağız ve almaya devam edeceğiz. Daha meslek hayatına girmeden tecrübeli kadrosu ile bizlere bilgi ve birikimlerini birinci ağızdan aktaran meslektaşlarımıza çok şey borçluyuz. Bu programa seçildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Mesleğe olan bakış açımızı ve farkındalığımızı olumlu yönde arttıran bilginin paylaşılarak mutlu sonsuza vesile olacağını kulağımıza küpe olması gerekir. Tabiki burada oluşan anılarımızda var. Her şey unutulur ama anılar asla…


Berrak Bayat – Yıldız Teknik ÜniversitesiProgramın ilk günü de son günü de her konuda yanımızda olacağınızı gerek okurken gerekse meslek hayatımızda her türlü desteği vereceğinizi ve bunları hiçbir karşılık beklemeden yapacağınızı iliklerimize kadar hissettirdiniz. Bize karşı tutumunuz, konuşma tarzınız, çabanız ve bizi bir öğrenci gibi değil de mesleğini eline almış bireyler gibi görmeniz beni çok mutlu etti. 22 yaşındayım ve ilk defa kendimi büyümüş hissettim sayenizde. Kendi adıma konuşmam gerekirse bana çok şey kattınız. Hem mesleki anlamda hem de kişisel gelişim anlamında birçok şeyin farkına varmamı sağladınız, bakış açımı değiştirdiniz. Ben bu programı iyiliğe ve yeniliğe taşıyan bir merdiven gibi görüyorum. Programın ilk günü merdivenin ilk basamağına adım attık ve bugün son basamağı hep birlikte gülen yüzlerimizle çıktık. 17 basamaklı bu merdivenin mimarı olan, emeği geçen, bize birer abi ve abla gibi samimiyetle yaklaşan, tamamen gönüllü bir şekilde bize zaman ayıran ve bilgilerini, tecrübelerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız, iyi ki Artemis Arıtım ailesine dahil olmuşum ve iyi ki beni seçmişsiniz. Bir sonraki programa katılacak olan arkadaşlarım çok şanslı olduklarını bilsinler ve her anın tadını çıkarsınlar. Benim için çok özel ve güzel bir anı olarak kalacaksınız. Umarım karşınıza her zaman sizler gibi iyi insanlar çıkar.


Berre Zeynep Tekin – Yıldız Teknik Üniversitesi Mentor-A biz çevre mühendisliği öğrencilerine Sayın Hakan Maden danışmanlığında ve Artemis Arıtım çatısı altında yol arkadaşlığı yapan çok güzel program oldu. Benim açımdan çok büyük çıktılarla dolu olan bu süreçten, büyük bir hüzünle ama bir o kadar da mutlulukla ayrılıyorum. Gönüllük esasına dayanan bu güzel projede her şey samimiyet, büyük emekler ve özenle gerçekleştirildi, olsun diye değil güzel ve faydalı olsun diye yapıldı buna yürekten inanıyorum. Bu projede bulunduğum ve şanslı ilk etap öğrencilerinden olduğum için gurur duyuyorum. Bence bu Mentor-A için bir son değil aksine yeni bir başlangıç 🤗👍🏼


Beyza Betül Bekereci – Bursa Uludağ Üniversitesi Mentor-A benim için birbirinden farklı kazanımları olan, kişisel ve mesleki gelişimime yatırım olarak gördüğüm, içinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğum ve kendimi şanslı hissettiğim, her eğitim gününü ayrı heyecan ve istek ile takip ettiğim, inanılmaz değerli bir projeydi. Proje üzerinde yadsınamaz bir emeğin olduğu çok ortada bu nedenle projenin ilk gününden bu yana her konuda yanımızda olan Sayın Hakan Maden, yönlendirmeleri ile yoluma ışık tutan mentörüm Sayın Merve Yıldırım olmak üzere tüm Artemis ailesine, eğitim günlerimizde yanımızda olan misafir ve eğitmenlerimize, proje üzerinde emeği geçen herkese, birlikte bu projede bulunduğum sevgili arkadaşlarıma sonsuz teşekkürü bir borç bilirim. İlk mezunlarından olmanın haklı gururu ile söyleyebilirim ki iyi ki Mentor-A.


Beyza Çalışkan – İstanbul Teknik ÜniversitesiHayalimiz her ay bir araya gelmekti belki fakat pandemi ile birlikte yaşadığımız bu zor günleri yine bir araya gelerek güzelleştirebilme imkanı bulduk. Mentor-A programı, hem gelecekteki mesleğime olan bakış açımı hem de kendimi tanıma sürecinde kendime olan yaklaşımımı şekillendirme imkanı sundu. Umuyorum ki bana bu yolda, uzun bir süre ışık tutmaya devam edecek program sayesinde öğrendiklerim. Bu programa dahil olmamı sağlayan canım arkadaşıma, hepimizi güzelliklerle dolu günlerin beklediğine inancımı kuvvetlendiren, tanıdığıma büyük memnuniyet duyduğum buradaki güzel insanlara ayrı ayrı çok teşekkür ederim.


Mentor-A

Buket – Gönüllülük esaslı, çok emek verilerek oluşturulan bir programdı. Alanında başarılı eğitmen ve konuklarla yapılan seanslarda biz çevre mühendisliği adaylarına sektör hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı verildi. Hakan Bey’e programa verdiği emekler için tekrar teşekkür ederim


Dilber Tekin – İstanbul Teknik Üniversitesi Mentor-A….. Projeyi ilk kez katıldığım sıfır atık sempozyumunda Hakan Bey’ den duydum. O zaman hala kaçıncı sınıfları alıcakları belli değildi. Çok ısrar ettik yanımdaki arkadaşlarla 2. sınıfları da projeye dahil etmeleri için. Kesin bir ” Tamam dahil edeceğiz” denilmemişti o zaman. Neyse gel git zaman derken, etüt salonunda ders çalışmaya başlamadan Twitter hesabıma girdim. Ne göreyim Mentor-A proje başvuruları başlamış. Dersi falan bıraktığım gibi odaya gittim. Güzelce formu doldurdum ve sıra beklemeye geldi. Tekrar gel git zaman derken kendimi Artemis Arıtım’ın İkitelli yerleşkesindeki ofisine nasıl gideceğini araştırırken buldum kendimi. İlk gün….. İlk günü tek kelimeyle anlatacak olursam “farkındalık” derdim. O gün orada almam gereken en kıymetli şeyi aldığıma inanıyorum. “Mesleğime olan saygınlık ve birey olarak sorumluluklarım.” Sonra tüm dünyayı sarsan pandemi ülkemizi de sardı ve çoğumuzun pek de alışık olmadığı online sürece girdik. Mentor-A online devam etmeye başlamadan önce zamanımın çoğunu boşa harcıyordum. Bunu Mentor-A online olarak devam edince anladım. Online süreçte dahi ellerinden gelenin en iyisini bizler için yaptılar. Mesleki yönden verilen eğitimlerin yanı sıra, kişisel gelişimimiz üzerine de pek çok eğitim aldık. Ayrıca pandemi sürecinde de belki bilerek belki de bilmeyerek yanımızda olup bize destek çıktılar. O yüzden Hakan Maden ‘e ve Artemis Arıtım ailesine teşekkürü bir borç bilirim. Bölümdaşlarımın özellikle 1. ve 2. sınıf arkadaşlarımın bu projeden faydalanabilmesini çok isterim. Son olarak iyi ki Mentor-A :))


Mentor-A

Elif Taşkın – Mentor-A programına kabul edildiğimde mutluluktan ne yapacağımı, bu mutluluğumu kimlerle paylaşacağımı şaşırmıştım. Arkadaşlarım, hocalarım ve ailemden birçok kişiyi arayarak bu eğitimi anlatıp mutluluğumu paylaştım ama Şubat ayındaki eğitime gittiğimizde anladım ki benim mutluluğum hiçbir şey değilmiş. Çünkü orada çok güzel insanlarla tanıştım; öğrenmek, öğretmek için can atan insanlarla tanıştım. Hiçbir beklentisi olmadan, hiçbir karşılık beklemeden bize sektörü tanıtan, kişisel gelişimde bizi çok daha ileriye götürmeyi hedefleyen, bizim her konuda gelişmemiz için bize yardımı olan insanlar. O gün bittiğinde ” Evet ya biz çok güzel işler başarabiliriz” dedim kendime. Artık benim gibi düşünen insanlar vardı karşımda, bu mesleğin gerçekten ne kadar önemli bir meslek olduğunu düşünen insanlar, mesleğini seven insanlar. Daha sonra malum pandemi süreci başladı herkes ne yapacağını şaşırmış durumda ve bizim Mentor-A eğitimi askıya alınmış gibi duruyordu. O anki duygularımı ifade edemem. Hayatımda en mutlu olduğum anlardan biri sanki elimden alınmış gibiydi. Ta ki Hakan Bey mesaj atıp eğitime online devam edeceğimizi haber verene kadar. Her gün eğitimin saatini bekler olmuştum artık. Pandemi sürecinde kendimi geliştiriyor, birçok şey öğreniyordum. Unutamayacağım çok güzel anılar biriktirdim. Çok iyi kalpli bir o kadar da idealist insanlar tanıdım.


Mentor-A

Emine Nur Altay – İstanbul Üniversitesi Programa katılma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı hissettiğim bir etkinlikti. Farklı insanlar farklı idealler tanıdığım, mesleğimde nerede olmam gerektiğini ve bu amaçla neler yapmam gerektiğini öğrendiğim bir programdı. Kariyer yolculuğunun uzunluğunu, pes etmeden iyi bir çevre mühendisi olmak için neler yapmam gerektiğini öğreten bir programdı. Gerek mesleki gerekse kişisel gelişimime kattıklarından dolayı başta katılımcı arkadaşlarıma, eğitmenlere ve Artemis Arıtım ailesine sonsuz teşekkürler.


Esma Sonğan – İstanbul Üniversitesi Sınavlarımız, ödevlerimiz olsa dahi kaçırmadan takip ettiğimiz bir program oldu. Hatta kimi zaman programın olduğu günler sırf bunun için daha enerjik olduğumu söylesem abartmış olmam. Her derdimize ortak olan, sorularımızı her zaman cevaplayan ve bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz diyen insanlarla bir arada olmak çok keyifliydi. Programın sonuna gelmeden önce vedanın beni bu kadar üzeceğini düşünmemiştim. Çok güzel arkadaşlıklar edindik ve ilerleyen zamanlarda birbirimize destek olacağımıza eminim. Artemis ailesine içten teşekkürlerimi sunuyorum.


Feyza Nur Adibeş – İstanbul Üniversitesi “İnsan bazı günleri kitapların arasında saklayıp kurutmak istiyor.” demiş şair. MENTOR A programı benim eğitim hayatımda aldığım en güzel eğitimlerdendi diyebilirim. Her anını, her dakikasını kaydedip tekrar tekrar dinleyebileceğim kadar verimli, bir o kadar da keyifliydi. Çevre mühendisi olmaya aday 40 kişiye “Hem erdemli hem de başarılı bir mühendis nasıl olunur?” sorusunun yanıtını günden güne her gün işleyerek öğreten, fikirlerimize ve kariyerimize yön veren, pusula olan tüm eğitmenlerimiz ve konuklarımız ile süreci başarıyla tamamladık ve ilk mezunlar olduk 🙂 Ben MENTOR-A programı sonrasında, öncesindeki ben değilim. İyi ki diyorum sadece, iyi ki!


Mentor-A

Figen Sürü – Namık Kemal Üniversitesi Bu gelişim programına seçildiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Gerek mesleki bilgiler olsun gerek psikolojik bilgiler olsun gerek kariyer şekillendirme olsun her şeyi bünyesinde barındıran dört dörtlük bir programdı. Pandemi sürecinde bile eğitimden vazgeçilmedi. Harika ve samimi bir ortamda sohbet havası içerisinde muhteşem bilgiler aldım. Artık Mentor-A programı sayesinde ne istediğini ve ne yapacağını bilen bir çevre mühendisi adayıyım.


Gizem Şermet – Düzce Üniversitesi Öncelikle bize bu fırsatı sunan Hakan beye ve artemis arıtım ekibine çok teşekkür ediyorum. Bir çevre mühendisi adayının alabileceği en verimli ve bence en kıymetli eğitimi aldığımı düşünüyorum. Birçok kişinin sıcak sohbetleriyle beraber meslek tecrübelerini, bilgilerini bize aktardığı harika bir eğitim süreciydi. Bu süreçte bir sürü bilgi sahibi oldum ve mesleğim doğrultusunda birçok değerli insanlarla tanıştım. Bu eğitim bana bundan sonraki meslek hayatımda aldığım alacağım kararlara olumlu yönde çok şey kattı ve katmaya da devam edecektir. İyi ki böyle bir eğitimin içinde yer aldım. Bu eğitimi almadan önce mesleğimi yeterince tanımamakla birlikte ne yapacağımı bilmeyen kararsız ve endişeli biriydim ama almış olduğum bu güzel eğitimle beraber artık ne yapacağını daha iyi bilen kendinden daha emin bir çevre mühendis adayı olarak yoluma devam ediyor olacağım. Emeği geçen herkese tekrar tekrar çok teşekkür ederim.


Handan Mina Gümüş – Eskişehir Teknik ÜniversitesiOnline olarak devam ettiğimiz Mentor-A projemiz bitti, eğitim saatlerini heyecanla beklemeyi özleyeceğim ama bu bir veda değil. Her günü ayrı keyifli ve etkili geçen 17 günün sonunda emek veren, deneyimlerini paylaşan, bizleri yetiştiren ve yol gösteren Artemis Arıtım ailesine; hem kişisel hem kariyer odaklı olarak birbirimize kattıklarımız için projede yer alan arkadaşlarıma; ve en önemlisi de proje mimarımız olan, her an bizimle iletişimde kalan, her sorumuza itinayla cevap veren Hakan MADEN‘e sonsuz teşekkürler.


Kübra Karabal – Yıldız Teknik Üniversitesi 12 Şubat tarihinde başlayan ve pandemi nedeniyle online olarak devam eden 17 günlük eğitim, kişisel gelişimimize ve kariyerimize yön vermemize yardımcı olan ve evde kaldığımız bu zaman diliminde bize eşlik eden harika bir yolculuktu. Danışmanlık, proje, ar-ge ve işletme gibi farklı branşlarda verilen temel eğitimler bizi çalışma alanlarımız hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı oldu. Bilgi ve birikimlerini bize aktaran, farklı üniversitelerden meslektaşlarımızı bir araya getiren ve bize bu fırsatı sunan Hakan Bey’e ve Artemis Arıtım ailesine sonsuz teşekkür ederim


M. Haluk ÇAM – Karabük ÜniversitesiDeğerli eğitmenlerin ve konukların katıldığı, bilgileri ve tecrübeleri ile bize ışık veren gelişim yolculuğumuzu pandemi sebebiyle uzaktan olarak gerçekleştirdik. Bu yolcukta mesleki ve kişisel gelişimimize faydalı, yol gösterici ve ilham veren deneyimler elde ettik. Farklı üniversitelerden bizleri buluşturan Mentor-A projesinin bir parçası olduğum için çok şanslı hissediyorum. Gelişim yolculuğumuzda özverili çalışmaları ile katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.


Melis Türe – İstanbul ÜniversitesiYüz yüze başlayan programımız pandemi sebebiyle online olarak devam etti. 39 arkadaşım ve ben öğrenmeyle, keyifle geçen tam 17 gün yaşadık. Aynı amaç için buluşup mesleğimiz hakkında farklı görüşlerle birbirimize katkıda bulunduk. Çok değerli eğitmenler ve kariyer danışmanları programımıza konuk oldu. Kariyer yolculuğumuzun ilk adımında yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederim. Unutamayacağımız bir gelişim programıydı, tüm emeği geçenlere minnettarım.


Murat Çetindağ – Sakarya ÜniversitesiÖncelikle Artemis Arıtım ailesine böyle bir projeyi hayata geçirdikleri ve birçok firmaya örnek oldukları için sonsuz teşekkürler. Yüz yüze başlayan bu yolculuğun, çevrimiçi ortamda devam edeceğini elbette bir çoğumuz tahmin etmemiştik. Yaşanan pandemi sürecinde de devam ettirilen ve bu zor dönemde biz öğrencilere ışık tutan bu projeye çok şey borçluyuz. Okulda öğrendiğimiz bilgiler ve kendimize kattıklarımız çok değerli ancak bir an gelmiştir ve “Ee biz bunları gerçek hayatta nerede kullanacağız?” demişizdir. Mentor-A yolculuğu bize tam da bu sorunun cevabını vererek, bu boşluğu doldurdu. Gerek eğitmenlerimiz gerek kariyer koçlarımız tüm samimiyetleriyle bu süreçte yanımızda oldular, sabırla her sorumuza cevap verdiler. Bana kattıkları ve hayatıma dokundukları için her birine çok teşekkür ediyorum. Günün birinde bir başkasının hayatına dokunabilmem dileğiyle.


Öznur Kaçar – Balıkesir Üniversitesi Böyle bir programa kabul edildiğin içim çok şanslıyım ve çok mutluyum. İyi ki yollarımız Artemis Arıtım ailesiyle kesişti. Birbirinden güzel çok değerli arkadaşlar tanıdım. Ben bu programda şunu anladım yol almak için hiçbir zaman geç değil öyle düşünsek de. Bende öyle düşündüm ve umudumu yitirmek üzereydim. Bu program sayesinde kendimle yüzleştim ve mesleğimin önemini daha da iyi anladım. Önyargılarım çok fazla vardı yıkıldı. Kişisel farkındalığın, özgüvenim ve en önemlisi mesleğime olan saygım arttı. Mesleğim için endişelendirirken beni ve programa katılan diğer arkadaşlarımın endişelerini ortadan kaldıran bir program oldu. Bu pandemi sürecinde insanların motivasyonu ve enerjisi düşüyor. Bu program bizlere mesleki eğitim dışında bu enerjiyi ve motivasyonu sağladı. Online olarak gerçekleştirsek de bizlere bunları kazandırdıkları ve bu süreçte bizlerin gelişimi için emek harcadıklarından dolayı Artemis Arıtım ailesine ve Hakan MADEN ‘ e çok teşekkür ederim.


Seren Yıldız – İstanbul Teknik Üniversitesi – Çok heyecanlı bir şekilde başladığım bu programı bitirirken de aynı şekilde heyecanlıydım. İlk mezunlardan olduğum için kendimi şanslı hissetmekle birlikte değişmiş de hissediyorum. Sadece mesleki değil kişisel eğitimler de aldığımız bu program, gelecekte yapmak istediğim işe, kendimi nerede görmek istediğime ve nasıl daha fazla gelişebileceğime dair bana yol gösterdi ve program boyunca bir nevi kelebek etkisini hissettim. Yeni dönem programına başvurmadan önce bu yorumları okuyorsanız çok şanslı olduğunuzu söyleyebilirim çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar güzel kazanımlar elde edeceksiniz 🙂


Sibel ÜnalMerhaba ben Sibel Ünal. Üsküdar Üniversitesi Çevre Sağlığı Bölümü öğrencisiyim. Mentor-A Çevre Mühendisi Gelişim Programı ile yollarımız şans eseri kesişti. Artemis Arıtımda stajyerdim. Birbirlerinden farklı olmalarına rağmen hayalleri bir olan 40 Çevre Mühendisi adayının Artemis Arıtıma geleceğini ve onlara Artemis Arıtım tarafından seminerler düzenleneceğini biliyordum ancak onlarla seminere katılabileceğimi hiç düşünmemiştim. Sevgili Hakan Bey: “Sibel, seminere sen de katılabilirsin.” dediğinde çok heyecanlanmış, çok da mutlu olmuştum. Tabiri caizse yolum tekrardan şekil alıyordu ve bu sefer öncekinden daha da güzel olacaktı. Heyecandan kekelemeye bile başlamıştım. 🙂 Dedim ya yolum tekrardan şekil alıyordu diye. Hakan Bey’in katkısı çok büyük sağ olsun. Buradan tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim. Kalan seminerlerimize de ofiste devam edecektik ancak seminerlerimize ofiste devam etseydik ortaya çıkan pandemiden dolayı bir hayli riskli olacaktı. Sevgili Hakan Bey buna da bir çözüm bulmuş ve bizleri tekrardan toplamayı başarmıştı. Yan yana olamasak da internet üzerinden gerçekleştirdiğimiz seminerlerimizde çok sıcak, çok samimi bir bağ kurabilmiştik. Tam 17 gün boyunca birbirinden farklı konuklarımız bizi, biz de konuklarımızı evimizde misafir ettik. Her konuğumuz bizleri hem iş hayatına hem de özel hayata dair bilgilendirdi. Dedim ya yola çıktım diye. Yol çok güzel, çok heyecanlı, çok bilgili ve en önemlisi çok verimliydi. Üstelik çok da şanslıydım. Buradan tüm Artemis Arıtım aileme, tüm konuklarımıza ve tabii ki de olmazsa olmaz Çevre Mühendisi adayı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Tekrardan görüşmek üzere. Yolumuz açık olsun.


Sümeyye Nur ÖZEL – Balıkesir ÜniversitesiÖncelikle Artemis Arıtım yöneticilerine ve sonra da projenin mimarı Hakan Bey’e çok teşekkür ederim. Programa kabul edildiğimde çok heyecanlanmıştım, kafamda uzak olduğu için biraz tereddütlerim vardı. 1. Programa katıldığımda güler yüzlü ve çok sıcak karşılanmıştık, ilgi ve alaka çok iyiydi. Sürekli beklentisiz bizler için uğraşan bir ekip vardı, çok samimi bir ortamdı. Ayrılırken çok çok memnun ayrıldım ve iyi ki dedim. Bir daha ki programı heyecanla bekliyordum ama pandemi süreci araya girdi ve üzüldüm. Bu süreçte moral olarak düşmeye başlamıştım, sıkılmıştım ki Hakan Bey’in online devam programıyla yeniden modum yerine geldi. Her gün yeni bir programla bizi kendimize getirdi. Bu süreci en verimli şekilde geçirmemizi sağladı. Artemis Arıtım’daki herkes seferber oldu, çok teşekkür ederim hepsine.  Ekipteki arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim, fedakarlıklarla sınavlarımızın ve ödevlerimizin olduğu bu süreçte sunum, veri vs. hazırladılar. Bütün samimiyetleriyle karşıya ne katabilirse kattılar.  Bütün herkese ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Çevre Mühendislerinin kesinlikle katılması gereken bir proje.


Şule Tecirli – Yıldız Teknik ÜniversitesiTamamen gönüllülük esasına dayanarak yapılan Mentor-A programı hayatımda unutamayacağım bir yere sahip artık. Birçok eğitmenimiz ve konuklarımız sayesinde biz çevre mühendisi adaylarını hem mesleki hem de kişisel yönde geliştirdiklerine inanıyorum. Bir çevre mühendisi adayı olarak ilerideki meslek hayatımdaki ilerleyeceğim yola Artemis Arıtım ailesi eğitmenleri sayesinde karar verdim diyebilirim. Bana kattıkları her şey için programda yer alan herkese teşekkür ederim. Mentor-A programının ilk mezunlarından olmaktan gurur duyuyorum.


Mentor-A

Yeliz Cankara – Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Programa katılmak için başvurduğumda açıkçası hiç umudum yoktu seçileceğimden. Çevre mühendisliği adına yalnızca derslerden ve birkaç siteden bir şeyler öğrenebiliyordum. Covid-19 sebebiyle online eğitime döndü. Ne yalan söyleyeyim bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. Çünkü yüz yüze eğitimin hatta uygulamalı eğitim taraftarıyım. Bu programda mesleki olarak çok şey öğrendim. Artemis Arıtım ekibi bize birçok konuda yararlı oldular. Programımızdaki her ders saati dolu dolu geçti. Tabi sadece mesleki alanda dersler değil kariyer yönetme, kendini tanıma, fırsat değerlendirme konusunda bana çok yararlı oldu diyebilirim. Bu programa beni seçtiğiniz için teşekkür ederim. Bu programı yaratan ve süreci yöneten bize eğitim veren herkese minnettarım. Artemis Arıtım ekibi dışında eğitimi birlikte yürüttüğümüz diğer arkadaşlarımdan da bahsedecek olursam herkes çok pozitif. Bu pozitiflik birbirimizi olumlu yönlerde etkiledi. Birçok iş ağı kurduk bence. Herkese, eğitimdeki arkadaşlarıma, emeği geçenlere teşekkür ederim.


Zelal Okçuoğlu – İstanbul Teknik ÜniversitesiKariyer ve kişisel gelişimimizi önemseyen, mesleğe dair endişelerimizi gidermeyi amaçlayan ve mesleğe dair kaybettiğimiz özgüveni yerine getiren çok faydalı bir proje olduğunu düşünüyorum. İçerisinde bulunduğum ve başarı ile tamamladığım için çok mutluyum.


Katılımcıların Linkedin Paylaşımları